Tekstil ve Moda

Turkuaz Renk Nedir, Turkuaz Rengi Ne Demek

Turkuaz, türkuvaz ya da turkuvaz, yeşile çalan açık mavi renktir. 
Turkuaz (turquoise), turkuvaz ya da türkuvaz, yeşile çalan açık mavi renktir. Turkuaz renk çemberinde mavi ve yeşil arasında yer alan ve çok çeşitli tonları olan #40E0D0 renk koduna sahip mavimsi-yeşil bir renktir. Fransızcada Türk anlamına gelen turkuaz kelimesi, Türkiye'nin Akdeniz sahillerinin renginden esinlenilerek türetilmiştir. Turkuaz ya da Türk mavisi, camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. 

Turkuaz ayrıca aynı adı taşıyan yarı değerli bir taştan ismini alan bir renktir. Turkuaz rengin, turkuaz taşına (firuze) da ismini verdiği de bilinmektedir. Bütünsel tıp döneminde turkuaz renginin hastaları sakinleştirici etkisinden yararlanılmıştır; özellikle panik atak veya maniye eğilimli hastaların tedavisinde kullanılmıştır. Daha hafif derecede olmak üzere önemli psikiyatri hastahaneleri de turkuaz ve maviyle yeşilin öteki tonlarını hastaları rahatlamak üzere duvarları bu renklere boyayarak kullanmaktadır. Osmanlı döneminde, İznik çinilerinin en gözde rengidir. Pek çok cami bu renkte üretilmiş çinilerle bezenmiştir. İngiliz argosunda Turkuaz deyimi Karayip sularına işaret eder, sığ oldukları için gün ışığında bu renge bürünür. Ayrıca bu renk aralık ayını simgeler. 

Turkuaz, kalp ve boğaz çakralarının arasındaki bölgedir. Sahne korkusu, yaratıcı iletişim, kitlesel iletişim, bireyleşme, kolaylık bu rengin konularıdır. Bu renk aynı zamanda denizi, yunusları ve yeniçağı simgeler. 

Turkuaz Rengi Nasıl Elde Edilir 
Canlı, parlak ve gerçek bir turkuaz tonu oluşturmak için gereken renkler; mavi, yeşil, beyazdır. Bu formül sayesinde orijinal görünüme sahip kaliteli bir turkuaz elde edilebilir. Mavi ve yeşil karıştığında, mavinin daha yoğun olması gerekir. Çünkü her ne kadar yeşil ve mavi rengi aynı anda veren bir görünüme sahip olsa da, aslında maviye daha eğilimli olan bir renktir. Ayrıca istenilen turkuaz seviyesine sahip olana dek, ölçülü bir şekilde beyaz boya eklenmelidir. 

Turkuaz Hangi Renklerin Karışımıdır 
İkincil renkler arasında bulunan turkuazı yapmak için mavi ve yeşil gerekir. Bu tonu elde etmek için yapılan karışımdaki olmazsa olmaz pigmentlerdir. Daha sonra, oluşturmak istenilen turkuaz türüne bağlı olarak farklı renklerle birleştirilebilir. 

Turkuaz Hangi Renklerden Oluşur 
Ana renklerden olan mavi ile ara renkler arasında yer alan yeşilin bir araya gelmesi turkuazı oluşturur. Sarı, beyaz ve gri gibi renklerle de ton ayarlaması yapılabilir. 

Turkuaz Rengine Hangi Renk Yakışır 
Turkuaz rengi pek çok kişi tarafından çok sevilen bir renktir. Ancak mevzu başka renklerle birlikte kullanmaya veya diğer renklerle kombin yapılmaya geldiğinde ise akla soru işaretleri düşmeye başlar. Fuşya, vişne kırmızı, kahverengi, sarı, krem ve mor renkleri turkuaz rengi ile başarılı kombinler yapabileceğiniz renklerdir. 
Firuze taşı olarak bilinen turkuaz taşı, yeryüzündeki en değerli taşlar arasında yer almaktadır. 
Turkuaz Rengin Anlamı 
Turkuaz, ruhsal stres ve yorgunluk dönemlerinde ruhlarımızı yeniden canlandıran, yalnızlık duygularını hafifleten bir renktir. İster bir duvarda ister kıyafetlerde olsun, turkuaz rengine odaklanmak zorundasınız. Böylece, sakin ve yumuşak bir canlanma hissedersiniz; dünyayla tekrar yüzleşmeye hazırsınız. Çevrenizde, özellikle de acil durumlarda, net düşünmeye ve karar vermeye yardımcı olmak için turkuaz harika bir renktir. Turkuaz, organizasyon ve yönetim becerilerinizin geliştirilmesine yardımcı olur. Nasihat etmekten ve talep etmekten daha çok etkilidir. Turkuaz, toplum önünde konuşma yapanların sinir sistemini yatıştırır, konuşma ve ifadeleri üzerinde kontrol sağlamalarına, güven oluşmasına, konsantrasyon ve düşüncelerin netleşmesine yardımcı olan bir renktir. Siz de konuşma notlarınızı turkuaz renk üzerine yazdırın ve her bakışta rengin etkilerini hissedeceksiniz. Yaratıcılık ve duyarlılık seviyelerini arttırır; birden fazla görevde iyi olma hissi verir; yalnız sadece bir şeye odaklanmaya zorlanırsa sıkılabilir. Bazen dengeleyici özelliği fazla kullanılırsa düşünceleri dağıtabilir. 

Turkuaz, empati ve yardımı artırma becerisiyle içsel iyileşmeyi teşvik eder. Turkuaz rengi ve turkuaz taşı; İran, Orta Asya ve Rusya'daki büyük camilerin kubbelerinde ve iç mekânlarında sıkça kullanılır. Sezgisel yeteneğimizi arttırır ve ruhsal gelişimin kapısını açar. Çünkü turkuaz, dalgalı ve değişken ruhların rengidir. Turkuaz renk kendini merkeze alarak, kendi ihtiyaçlarını başkaları üzerinden ayarlar. Aynı zamanda, bize kendimizi sevmeye, kendimize güvenmeye ve başkalarını koşulsuz sevmeye yardım eder. Bu merkezi sevgi kişiyi daha çok ekstrem noktaya çekip kendini beğenmiş bir narsist yapabilir. Her ne kadar kendi kendine yeterli olsa da, turkuaz yalnız kalmaktan korkar ve bu durum ortaya çıktığında kendini kaybeder veya ulaşılamaz hale gelebilir. 

Turkuaz, güçlü gözleme ve algı güçlerine sahiptir; oldukça ayırt edici olabilir. Herhangi bir durumun ilerlemesini, başarı yolunu, artılarını ve eksilerini dengeleyerek, doğru ve yanlışı ayırma yeteneğine sahiptir. Çıkmazda olduğunuzda hangi yolu kullanmanız gerektiğini bilmediğiniz durumlarda turkuaz iyi bir renktir. Turkuaz renk bazen uygulanmayan idealist ve duygusal tepkilerden uzak, aşırı serin, sakin ve toparlayıcı bir renktir. Turkuaz hayatınızda fazla yer tutuyorsa, bu size aşırı hareketli bir zihin verebilir ve duygusal dengesizlik yaratabilir. Bu sizi aşırı duygusal da yapabilir, aşırı duygusuz da. Bunun tersine, turkuaz hayatınızda az yer tutuyorsa, duygularınızı göz ardı etmenize ve yaşamınızdaki yönünüz hakkında güvensizliğe ve kafa karışıklığına neden olabilir. Turkuaz renge negatif perspektiften bakıldığında turkuazın anlamı aşırı duygusal veya duygusal olmayan kişilik, iletişim becerilerinden yoksun, güvenilmez ve aldatıcı özellikler taşımasıyla ilgilidir. 

2 yorum:

Turkuaz, Fransızca Türk kelimesinin söylenişinden türemiştir.

Firuze taşı, gökyüzünün mavi, yeryüzünün de yeşil rengini içinde barındırdığından değerli taşlar arasında denge taşı olarak kabul edilir.