Tekstil ve Moda

Redingot Nedir, Redingot Ne Demek

Redingot, yağışlı İngiltere iklimindeki at üzerindeki yolculuklara uygun olarak tasarlanmıştır. 
Redingot, arkası yırtmaçlı, etekleri uzun, çift sıra düğmeli, resmi erkek ceketine denir. Redingot, önü yakaya kadar düğmeli, kimi zaman vücut hatlarını saran kimi zaman da biraz bolca giyilebilen, dize kadar inen ceket türüdür. Seyahatlerin at üzerinde yapıldığı 18. yüzyıl İngiltere'sinden riding coat deyimi önce Fransızcaya ve sonra da diğer dillere redingot olarak geçmiştir. 

Redingotun ilk şekli, at sırtındaki seyahatler için kullanılıyordu ve bu ceket ağır bir giysiydi. 19. yüzyılın başlarında modanın da devreye girmesiyle daha hafif ve günlük kullanıma uygun bir aksesuara dönüşmeye başladı, kadınlar da benzer şekillerde uyarlanmış redingotlar giymeye başladılar. 

10 yorum:

romanlarda hep rastlardım redingotu giyip yola çıkan kahramanlara bugün de öğrendik redingot neye denir.

milyonerde bu kıyafeti sormuşlardı, soru şu şekildeydi:

Redingot giydiğini söyleyen biri hangi tür kıyafet giymiş demektir
şıklarda: Pantolon, Gömlek, Ceket ve Şapka.

peki cevap :)

Redingot, ceketimsi görünen ama ceketten farkı aşağıya doğru uzanan bazen vücut hatlarını saran, bazen ise bol kesimli 1900’lü yıllara kadar Rusya’da ağırlıklı olarak kullanılan bir erkek giyeceğidir.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu da Kiralık Konak (1922) adlı romanının redingot ile ilgili girişinde; İstanbul’da iki devir oldu: Biri İstanbulin; diğeri redingot devri. Osmanlılar hiçbir zaman bu redingot devrindeki kadar zarif, temiz ve kibar olmadılar. Tanzimatı Hayriye’nin en büyük eseri, İstanbulinli İstanbul efendisidir. Bu kıyafet dünyaya yeni bir insan tipi çıkardı ve Türkler bu kıyafet içinde ilk defa olarak vahşi Asya ile haşin Avrupa’nın arasında gayet hususi yeni bir millet gibi göründü. diye bahseder.

bende bilgi vermek istiyorum
Redingot, önü yakaya kadar düğmeli, kimi zaman vücut hatlarını saran kimi zaman da biraz bolca giyilebilen, dize kadar inen ceket türüdür. Seyahatlerin at üzerinde yapıldığı 18. yüzyıl İngiltere'sinden "riding coat" deyimi önce Fransızcaya ve sonra da diğer dillere "redingot" olarak geçmiştir.

Redingote (veya redingotte, redingot) zaman içinde çeşitli formlara sahip olan bir dış giyim parçasıdır. Ancak zamanla bu model bayan giyimine de uyarlanarak farklı modeller tasarlanmıştır.

Redingote'un ilk şekli, at sırtında seyahat için kullanıldığında 18. yüzyıldaydı. Bu ceket hantal bir giysiydi. 18. yüzyılın son yirmi yılında modaya uygun bir aksesuara dönüşmeye başladı ve kadınlar da zamanın erkek modalarından esinlenerek, mükemmel bir şekilde uyarlanmış redingotlar giymeye başladılar.

Redingot devri ne demek bu devirde redingot giyilirdi, Redingot Ne Demek acaba, Redingot Osmanlıda da yaygındı, Frak ve redingot farkı var frak resmi olan redingot spor olan denilebilir, REDİNGOT ceket mi kaldı kardeşim, Redingot Nedir peki, REDİNGOT ceket nerede bulabiliriz, redingot yayınları bile var.

redingotunu giydi ve dışarı çıktı diyordu kitapta, redingotlu ne demek? Redingot giymiş olan anlamındadır.

redingot nedir,redingot elbise nedir,redingot ceket nedir,

Redingot ne demek? Son dönemde karşımıza sıkça çıkan redingot ne anlama geliyor? Peki redingot kelimesinin kökeni ne, redingot kelimesinin kaç anlamı var? İşte TDK'ya göre redingot kelimenin anlamı ve kökeni hakkında detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Redingot kelimesinin Tdk sözlüğünde anlamı nedir

redingot demek esas olarak bir erkek kıyafetidir ama erkeklere özgü giyim esyalarını kendilerine muhteşem bir şekilde uyarlamada üzerlerine olmayan kadın milleti tarafından da giyilen modelleri ortaya çıkmış ve kadınlar arasında redingot olukça sevilen bir giyim öğesi oluvermiştir.