Tekstil ve Moda Sitesi

Nanolif Nedir

Nanolif Mikroskobik Görüntü
Nanolif ya da nanofiber, ortalama lif çapları nanometreler, (1 nm=0,000000001 m) ölçüsünde olan yaklaşık olarak bir insan saçı telinin binde biri kadar ince liflerdir. Normal tekstil liflerinin çapı 10000 nm ya da daha geniştir. Tipik bir nanolifin çapı ise 10 nm ya da daha geniştir. Tekstilde liflerin spesifik yüzey alanı lif çapı ile orantılıdır. Nano boyutlarındaki lifler mikro ölçekli tekstil liflerinden 1000 kat fazla spesifik yüzey alanına sahiptir. Nanolifler çapı 1 mm ya da 1000 nm den daha küçük olan lifler olarak tanımlanır. 

Bu lifleri üretmek için geliştirilmiş en son teknolojilerden biri olan elektro-üretim (elektro-eğirme veya elektro-spinning) yöntemidir. Polimer esaslı nanoliflerin üretimi için en etkin ve kolay yöntem elektro-üretim (electrospinning) yöntemi olarak görülmektedir. Bunun dışında özel çekim metotları ve gaz-buharı (vapor-grown) yöntemleri ile de nanolif üretmek mümkündür. Nanoliflerin kullanım alanları arasında filtrasyon uygulamaları, otomotiv tekstilleri, tıbbi tekstiller, batarya separatörleri, yara örtücüler, dış cephe kaplamaları, nefes alabilir membran kaplama uygulamaları gibi alanlar bulunmaktadır.

2 yorum:

tekstil sektöründe en çok patent alan üretim yöntemlerinden birisi de nanolif üretim metodudur. Dünyanın önem verdiği ve yatırım yaptığı bir alandır.

Önce mikrolifler konusunda çalışalım bence, sonraki aşama nanolif olabilir. bilindiği gibi yapay lif endüstrisindeki en önemli güncel gelişmelerden biri de kuşkusuz lif çaplarının mikro ve ardından bir sonraki aşama olan nano boyutlara indirilebilmesidir. Nanoliflerin ticari ürün olarak yaygınlaşması henüz mümkün olamamışken mikrolifler birçok ticari üründe vazgeçilmez hammadde rolünü üstlenmiştir. Mikrolifler konvansiyonel liflere göre üstünlük sağladıkları; sağlamlık ve mukavemet, su iticilik, nefes alabilme, hafiflik ve dökümlülük gibi özellikleri sayesinde moda giysiliklerden filtrasyon kumaşlarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Haftalık En Çok Okunanlar