Tekstil ve Moda

Hamile Kıyafetleri Nedir Nasıl Olmalıdır

Hamile Elbiseleri Normal Kalıplardan Daha Bol Kesilmektedir
Hamile kıyafetleri, kadınların hamilelik dönemleri için özel tasarlanan giysilerdir. Normal elbiselerden farklı olarak, hamilelik dönemindeki kadınların kendini daha rahat hissedebilmesi ve giyilen kıyafetin bedeni tam olarak kavraması için tasarlanmış ürünlerdir. Kadın bedeni, hamileliğin belli bir aşamasından sonra değişmeye başlamaktadır. Bebeğin geliştiği rahmin büyümesi, kilo artışı gibi. Bu  gibi değişimler hamileliğin ilerleyen aylarında kendini daha da belli etmektedir, vücut yapısı değişmekte, karın duvarı esnemekte ve hamileliğin sonunda karın kasları esneklik sınırına ulaşmaktadır. Hamilelik döneminde değişimler; göğüs, karın, gluteal bölgeleri ile femur ve kolda gözlenmektedir. Bedendeki en büyük değişim ise karın bölgesinde gerçekleşmektedir. Hamilelik kadın vücudunda, devamlı olarak fizyolojik ve psikolojik değişimlere neden olmaktadır. Bu değişimlerin ise hamile kadınların giyim tercihleri ve giyim alışkanlıklarını etkilememesi düşünülemez.

Elbiseler hamilelik esnasında hareketi kolaylaştıran, kan dolaşımını engellemeyen ve vücudun fizyolojik yapısına uygun şekilde tasarlanmalıdır. Bunun yanında, giysilerin kumaş özellikleri de hamileler için önemlidir. Kumaşların yumuşak, esnek, hava geçirgen ve sağlıklı olması gereklidir. Hamile giysileri, gerek ev içinde kullanım; gerekse ev dışında kullanım amacıyla üretilirler. Bu elbiseler: etek, kazak, tişört, pantolon, uzun elbise, iç giyim vb. olarak sıralanabilir. Hamile giysilerinde aranan en önemli özellik, giysinin karın bölgesinin rahat olmasıdır. Bu ürünlerde bedenin aldığı yeni şekil esastır, karın bölgesinin daha geniş, elbisenin yapısının daha rahat, kullanım sırasında giyilip çıkartılmasının daha kolay olması istenmektedir.
Tesettür Hamile Giysileri
Hamile giysileri, katma değeri yüksek bir giysi grubu olmasına rağmen geçmiş yıllarda bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı yetersizdi. Son yıllarda hamile giysileri alanındaki pazar boşluğunu gören firmalar bu alana yönelmiş, gerek ulusal gerekse uluslararası pazarda yer alan önemli markalar hamilelere yönelik koleksiyonlar hazırlamışlardır. Kullanım süresinin kısa olması ve yüksek fiyatlar nedeniyle, hamilelikleri boyunca kadınlar sınırlı sayıda hamile giysisi satın almaktadırlar. Bu durum firmaları, hamileleri giysi almaya özendirecek farklı model özellikleri ve çeşitli baskı-nakış teknikleri ile hamile giysileri üretmeye yönlendirmiştir. Artan rekabet ise fiyatların aşağı çekilmesine, ürüne ulaşımın kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır.

7 yorum:

belli bir aydan sonra özellikle hamileliğin beşinci ayından sonra kesinlikle bu tür elbiselere ihtiyaç duyuluyor..

hamile elbiseleri rahat yumuşak tuşesi iyi ve konforlu olmalıdır. çünkü onlar bunu hakediyor

Gebelik döneminde hangi tür giyeceklerden kaçınılmalıdır.
-Beli sıkan sıkı giyecekler ve kemerler
-Naylon ve sentetik iç çamaşırları
-Sıkı ve sert sutyenler
-Yüksek topuklu ve ayağa tam oturan ayakkabılar
-Karın ve göbek kısmını sıkan kıyafetler
-Dar pantolonlar, bacağı sıkan çoraplar

Hamile giyiminde iç çamaşırı seçimi
Gebeliğin ilk üç ayında göğüsler ileri derecede büyüyecektir. Bu dönemde meme dokusuna tam destek sağlayacak şekilde ne büyük ne küçük tam ölçüsünde geniş balenli ve geniş askılı sutyenler tercih edilmelidir. ‹leri derecede büyümüş göğüsler için gebelere gece yatarken de destek sağlama amaçlı sütyen kullanmaları önerilir. Gebelikte meme deformasyonunun sebebi zamanında meme dokusuna uygun destek vermemektir. Hiçbir zaman unutmayınız meme bağ dokusu bir kez deforme olduğunda, geri dönüş mümkün değildir. Halk arasında emzirmenin memeyi deforme ettiğine inanılmaktadır. Bu inanç yanlıştır.

Gebelikte ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır? Rahat etmek için ne tarz ayakkabılar seçilmelidir?
Tabanının iki katı yüksekliğinde topuğu olan ayakkabılar, sırtınız için tehlikeli olabilecek düz veya yüksek topuklu ayakkabılardan daha uygundur. Deri gibi doğal malzemeden yapılmış ayakkabılar ayaklarınızın havasız kalmasını önleyecektir. Düz yada küçük topuklu, ayağınıza hafif bol olanları tercih ediniz. ileri gebelik haftalarında eğilip giyme zorluğu olacağından bağsız ayakkabılar tercih edilmelidir. Hamilelikte kış ayları için cırt cırtlı yada fermuarlı olan botlar tercih edilmelidir.

İç çamaşırı seçiminde gebeler sentetik olmayan özellikle pamuklu ürünleri tercih etmelidirler. İç çamaşırları genellikle bol seçilmeli ve kan dolaşımı üzerine muhtemel olumsuz etkilerini engellemek için iç çamaşırı lastiklerinin çok sıkmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Gebe elbisesi ve aksesurları satan mağazalarda, hamileler için özel üretilmiş iç çamaşırı ve sütyenler bulmak mümkündür. Gebelerin bu çeşit ürünleri mümkünse alıp kullanmasını tavsiye edilir.

hamile giyimi, hamile elbiseleri anne ve bebeğin rahat edebileceği şekilde tasarlanan, bebek anne karnında büyüdükçe, kadının karın bölgesinin ve basenlerin genişlemesi nedeniyle bu bölgelerin daha bol dikildiği elbise tarzıdır

Haftalık En Çok Okunanlar